Oleorezyna papryki

Oleorezyna papryki

Oleorezyna papryki jest ekstraktem z wysuszonych, dojrzałych owoców papryki. Jest ona lepką czerwono-brązową jednorodną cieczą, płynną w temperaturze 25°C, rozpuszczalną w oleju i nierozpuszczającą się w wodzie. Ma charakterystyczny zapach papryki. W wersji “deodorized” zapach ten jest dużo słabiej wyczuwalny. W wersji “light stable” jest natomiast odporna na działanie światła (nie brązowieje). Opakowania handlowe oferowanej oleorezyny papryki to 15 kg i 20 kg netto.

Produkt daje się łatwo nanosić na suche nośniki, takie jak sól oraz maltodekstryna oraz rozprowadzać w nośnikach płynnych. Oleorezyna papryki jest ekstraktem z wysuszonych, dojrzałych owoców papryki Capsicum annuum, od którego została oddzielona decydująca o ostrości kapsaicyna, dlatego jest stosowany przede wszystkim do barwienia środków spożywczych na kolor pomarańczowo-czerwony. Ten naturalny barwnik, ekstrakt z papryki, zawiera mieszaninę kapsantyny, kapsorubiny i beta-karotenu.

Koncentrację barwnika określa się w jednostkach koloru (CU). Konkretne preparaty mogą zawierać 20.000, 40.000, 60.000, 80.000 i 100.000 CU. Według międzynarodowych klasyfikacji określa się oleorezynę papryki jako CAS 84625-29-6 i FEMA 2834.

Szczegółowe przepisy dotyczące klasyfikacji ekstraktów spożywczych o właściwościach barwiących pozwalają na ustalenie, który preparat oleorezyny papryki może być uważany za żywność barwiącą, który za barwnik spożywczy, a który za barwnik spożywczy E160c spełniający wymagania rozporządzenia 231/2012 ustanawiającego specyfikacje dla dodatków do żywności.

Ta witryna używa plików cookies w celach statystycznych.